Pusty

Dokonywanie rzeczy niemożliwych dzięki pionierskiej postawie

Solar Impulse i Clarins: 2015 r., razem dla czystej przyszłości.

Czym jest Solar Impulse?

Bertrand Piccard i André Borschberg ustanowili już osiem światowych rekordów na prototypie Solar Impulse dzięki m.in. pierwszemu nocnemu lotowi samolotem zasilanym energią słoneczną, pierwszemu lotowi międzykontynentalnemu oraz pierwszemu lotowi transkontynentalnemu nad Stanami Zjednoczonymi. Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć ostatni etap przedsięwzięcia: lot dookoła świata w 2015 roku.

Samolot Solar Impulse 2 jest już gotowy: jest to zasilany energią słoneczną samolot o gigantycznej rozpiętości skrzydeł, będący prawdziwym latającym laboratorium o wysoko rozwiniętej technologii. Jest niemal całkowicie niezależny i może latać nieprzerwanie przez kilka kolejnych dni i nocy.

Czy istnieje lepszy sposób, aby pokazać jak ważną rolę odgrywa pionierstwo i innowacja, niż osiągnięcie niemożliwego poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz dostarczenie nowych rozwiązań dla aktualnych problemów środowiskowych?

Pytanie dla konesera:

 • Kto jest odpowiedzialny za oderwanie się samolotu od ziemi?

 • Kto jest odpowiedzialny za lądowanie?

 • André czy Bertrand?

5 mois de vol sans carburant ni pollution = Aucune émission de CO2

SOLARIMPULSE Pierwszy lot dookoła świata

Niezwykła przygoda

Solar Impulse 2 jest samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną. Jego aktualne wyzwanie, podróż dookoła świata, rozpoczęło się 9 marca 2015 roku. Każdej nocy samolot leci zasilany energią skumulowaną za dnia. Każdego ranka o świcie, wskaźnik energii podnosi się wraz ze słońcem, które od nowa ładuje baterie w trakcie dziennego lotu. Niezwykłe przedsięwzięcie, które możesz śledzić na żywo.

Podróż dookoła świata

Start i miejsce zakończenia podróży to Abu Dhabi (miasto goszczące). Trasa lotu biegnie nad Muscat, Ahmedabad, Vârânasî, Mandalay, Chongqing,
Nanjing, Hawaii, Phoenix i Nowym Jorkiem. Te 10 przystanków pozwoli pilotom, Bertrandowi Piccardowi i André Borschbergowi,
na zmienianie się w pilotowaniu samolotu. W sumie będą oni lecieć ok. 500 godzin i przemierzą 3 500 km przed planowanym przylotem między połową lipca,
a połową sierpnia. Ponieważ podróż będzie ściśle zależała od warunków atmosferycznych, nie można ustalić precyzyjnego harmonogramu.
Niemniej jednak, możesz śledzić na bieżąco warunki, w jakich przebiega lot.

 • Abu Dhabi Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • MUSCAT Oman
 • Ahmedabad Indie
 • Vârânasî Indie
 • Mandalay Mjanma
 • Chongqing Chiny
 • Nanjing Chiny
 • Hawaje USA
 • Phoenix USA
 • Ville des USA
 • Nowy York USA
 • Południowa Europa lub Północna Afryka

ANDRÉ BORSCHBERG, CHRISTIAN COURTIN CLARINS I BERTRAND PICCARD
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE!

 • 2 300 kg

 • SYSTEM
  MAGAZYNOWANIA
  ENERGII

 • 4 SILNIKI

 • KABINA 3,8 m3

 • 17 000
  SILIKONOWYCH
  PANELI

Pionierska dusza
“Naukowców-miłośników przygód”

 • Solar Impulse 2 posiada 72-metrową rozpiętość skrzydeł (równą Boeingowi 747-800) oraz minimalną masę całkowitą 2 300 kg. Jest pierwszym samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną, który lata bez paliwa i nie powoduje zanieczyszczenia środowiska.
 • 17 000 paneli słonecznych dostarcza energię odnawialną czterem silnikom elektrycznym. W ciągu dnia panele słoneczne ładują baterie litowe, które pozwalają Solar Impulse 2 kontynuować lot w nocy i sprawiają, że samolot jest niemal całkowicie samowystarczalny.
 • Piloci podróżują w ekstremalnych warunkach: przez 5 kolejnych dni lecą bez przystanku, zmieniając się przy sterach, a ich kokpit to jedyne 3,8 m3. Dodatkowym utrudnieniem są ekstremalne temperatury od -40°C do +40°C w nieciśnieniowej i nieogrzewanej kabinie.
 • Obydwaj piloci są szkoleni od miesięcy za pomocą technik medytacji, autohipnozy i jogi, by być w stanie poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami lotu oraz uzyskać niezbędny odpoczynek poprzez sen podzielony na krótkie drzemki.

Solar Impulse 2: Pierwszy start zakończony sukcesem!

W poniedziałek, 9 marca 2015 roku, Solar Impulse 2 oderwał się od ziemi w Abu Dhabi o godz. 07:12 (lokalnego czasu) by rozpocząć swoją pierwszą podróż dookoła świata!

12 marca zasilany energią słoneczną samolot pobił swój pierwszy światowy rekord na najdłuższą odległość przelecianą przez samolot napędzany wyłącznie słońcem. To André Borshberg pilotował samolot podczas tego pierwszego etapu podróży liczącego 400 km i 12 godzin lotu.

Życzymy powodzenia tym dwóm odważnym pilotom, których z dumą wspieramy już od 2008 roku!

Bertrand Piccard, zwycięzca
ClarinsMen Environmental Award

Bertrand Piccard wywodzi się z rodziny „Naukowców-miłośników przygód”, którzy podbili wysokości i głębiny: jego ojciec Jacques Piccard, zbudował statek podwodny Trieste oraz zszedł w 1960 roku w przepaść Rowu Mariańskiego na głębokość 10 916 metrów, a dziadek Auguste Piccard, który był fizykiem, zbudował pierwszą kabinę ciśnieniową, balon stratosferyczny oraz rewolucyjny statek głębinowy znany jako batyskaf. Auguste Piccard stał się również inspiracją dla postaci Profesora Tournesol, bohatera belgijskiego komiksu Tintin autorstwa Hergé.

Bertrand Piccard

Psychiatra, aeronauta, wykładowca, założyciel fundacji humanitarnej „Winds of Hope” oraz Ambasador Dobrej Woli ONZ, Bertrand Piccard łączy naukę z przygodą podejmując ważne wyzwania naszych czasów. W 1999 roku, jako pierwszy okrążył kulę ziemską balonem bez lądowania. Poprzez projekt Solar Impulse, Bertrand Piccard pragnie rozpowszechniać innowacyjne idee, które pozwolą rozwinąć na świecie technologie szanujące zasoby naturalne Ziemi.
“Przygoda w XXI wieku polega na wykorzystaniu kreatywności człowieka oraz pionierskich idei dla poprawy jakości życia, do której mają prawo obecne i przyszłe pokolenia.” Bertrand Piccard

Prix Clarins Men To właśnie wiara i promowanie nowatorskich rozwiązań w poszanowaniu ludzi i środowiska naturalnego sprawiły, że w 2010r zdobył on nagrodę ClarinsMen Environmental Prize

Czy chcesz wziąć udział w tworzeniu czystej przyszłości?

Dołącz do ruchu #Futureisclean.
Dołącz do Clarins i Solar Impulse na Futureisclean.org i spraw, by świat usłyszał Twój głos!
Otrzymasz punkty za każde podjęte działanie.

Inicjatywa ta zostanie przedstawiona podczas
Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu
(COP21) w grudniu 2015 roku, w Paryżu.

Solar Impulse i Clarins: wspólne wartości

Clarins partnerem Solar Impulse
od 2008 roku

Grupa Clarins jest dumna z bycia partnerem tej niewiarygodnej przygody już od 2008 roku.

Poprzez Odpowiedzialny Rozwój chcemy uczynić świat lepszym dla wszystkich i na długo. Nasi odważni piloci promują przyjazną środowisku energię, dla czystej przyszłości.

Nasze wartości są wspólne.

„Dzielmy się doświadczeniem, aby tworzyć przyszłość...”

Aby umożliwić realizację tego projektu, Bertrand Piccard i André Borschberg zgromadzili ekipę złożoną z 90 osób, w której skład weszli najlepsi specjaliści różnego pochodzenia i z różnych dziedzin. Dzięki wymianie doświadczeń opracowali wyjątkowe i oryginalne rozwiązania, a ich różnorodność stymuluje ich kreatywność i stanowi ich siłę. To właśnie wiara w możliwości ludzkiego umysłu oraz w zdolność ludzi do tworzenia nowatorskich, wykraczających poza dotychczasowe ramy rozwiązań dla lepszego jutra, urzekła grupę Clarins. Jako zwycięzca ClarinsMen Environmental Award z 2010 roku, Bertrand Piccard po raz kolejny rozpoczyna niezwykłą przygodę: pierwszy słoneczny lot dookoła świata! Solar Impulse 2 to pięciomiesięczna epopeja, którą możemy wspólnie śledzić na żywo.

„Grupa Clarins podziela wartości reprezentowane przez projekt Solar Impulse: badania, innowacja oraz szacunek dla ludzkości i dla natury. Czujemy się zaszczyceni i dumni mogąc uczestniczyć od samego początku w tej niesamowitej przygodzie, bliskiej naszemu sercu”
Christian Courtin