Solar Impulse i Clarins

#FutureIsClean: razem dla czystej przyszłości.

Czym jest Solar Impulse?

wideo André Borschberg i Bertrand Piccard

André Borschberg i Bertrand Piccard

Bertrand Piccard i André Borschberg ustanowili już osiem światowych rekordów na prototypie Solar Impulse dzięki m.in. pierwszemu nocnemu lotowi samolotem zasilanym energią słoneczną, pierwszemu lotowi międzykontynentalnemu oraz pierwszemu lotowi transkontynentalnemu nad Stanami Zjednoczonymi. Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć ostatni etap przedsięwzięcia: lot dookoła świata w 2015 roku.

Samolot Solar Impulse 2 został specjalnie skonstruowany na tę okazję: jest to zasilany energią słoneczną samolot o gigantycznej rozpiętości skrzydeł, będący prawdziwym latającym laboratorium o wysoko rozwiniętej technologii. Jest niemal całkowicie niezależny i może latać nieprzerwanie przez kilka kolejnych dni i nocy.

Czy istnieje lepszy sposób, aby pokazać jak ważną rolę odgrywa pionierstwo i innowacja, niż osiągnięcie niemożliwego poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz dostarczenie nowych rozwiązań dla aktualnych problemów środowiskowych?
Czy istnieje lepszy sposób, aby pokazać jak ważną rolę odgrywa pionierstwo i innowacja, niż osiągnięcie niemożliwego poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz dostarczenie nowych rozwiązań dla aktualnych problemów środowiskowych?

Solar Impulse Pierwszy lot zasilany energią słoneczną dookoła świata

Solar Impulse  Zero emisji dwutlenku węgla (CO2)

Solar Impulse 2 jest samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną. Jego nowe wyzwanie to podróż dookoła świata, która rozpoczęła się 9 marca 2015 roku. Każdej nocy samolot leci zasilany energią skumulowaną za dnia. Każdego ranka o świcie, wskaźnik energii podnosi się wraz ze słońcem, które od nowa ładuje baterię podczas dziennego lotu. Niezwykłe przedsięwzięcie!

Odkryj przygodę Solar Impulse

Podróż dookoła świata

Samolot i miejsce zakończenia podróży to Abu Dhabi (miasto goszczące). Trasa lotu biegnie nad Muscat, Ahmedabad, Vârânasî, Mandalay, Chongqing, Nanjing, Hawaii, Phoenix i Nowym Jorkiem. Te 10 przystanków pozwoliło pilotom, Bertrandowi Piccardowi i André Borschbergowi, na zmienianie się w pilotowaniu samolotu. W sumie, lot trwał około 500 godzin, a przemierzona odległość wyniosła 3,500 km. Ściśle uzależniona od warunków atmosferycznych, podróż dookoła świata musiała dostosować się do pogody
i natury.

Solar Impulse przemierza świat
wideo André Borschberg, Christian Courtin-Clarins i Bertrand Piccard: Wspólna wizja zrównoważonego rozwoju!

André Borschberg, Christian Courtin-Clarins i Bertrand Piccard: Wspólna wizja zrównoważonego rozwoju!

Pionierska dusza “Naukowców-miłośników przygód”

Solar Impulse 2 posiada 72-metrową rozpiętość skrzydeł (równą Boeningowi 747-800) oraz minimalną masę całkowitą 2 300 kg. Jest pierwszym samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną, który lata bez paliwa i nie powoduje zanieczyszczenia środowiska.

17 000 paneli słonecznych dostarcza energię odnawialną czterem silnikom elektrycznym. W ciągu dnia panele słoneczne ładują baterie litowe, co pozwala Solar Impulse 2 kontynuować lot w nocy i sprawia, że samolot jest niemal całkowicie samowystarczalny.

Solar Impulse: budowa urządzenia17 000 krzemowych paneli 2 300 Kg Kabina 3.8 m3 System magazynowania
energii
4 silniki

Piloci podróżowali w ekstremalnych warunkach: każdorazowo lecieli oni po 5 dni bez przystanku, zmieniając się przy sterach,
w kokpicie o pojemności 3,8 m3.
Dodatkowym utrudnieniem były ekstremalne temperatury od -40°C do +40°C w nieciśnieniowej i nieogrzewanej kabinie.

Obydwaj piloci byli od miesięcy szkoleni za pomocą technik medytacji, autohipnozy i jogi, by być w stanie poradzić sobie
z ekstremalnymi warunkami lotu oraz uzyskać niezbędny odpoczynek poprzez sen podzielony na krótkie drzemki.

Solar Impulse 2: pierwszy lot dookoła swiata zakończony sukcesem!

Piloci Solar Impulse 2:

© Solar Impulse | Rezo.ch

W poniedziałek, 9 marca 2015 roku, Solar Impulse 2 oderwał się od ziemi w Abu Dhabi o godz. 07:12 (lokalnego czasu), by rozpocząć swoją pierwszą podróż dookoła świata!

12 marca zasilany energią słoneczną samolot pobił swój pierwszy światowy rekord
na najdłuższą odległość przelecianą przez samolot napędzany wyłącznie słońcem:
To André Borshberg pilotował samolot podczas tego pierwszego etapu podróży liczącego 400 km i 12 godzin lotu.

26 lipca 2016 roku, Solar Impulse wylądował w Abu Dhabi. Podróż dookoła świata kończy się tam, gdzie wszystko się zaczęło... Marzenie o czystej przyszłości stało się rzeczywistością!

Bertrand Piccard,
zdobywca nagrody ClarinsMen Environnement 2010

„Przygoda w XXI wieku polega na wykorzystaniu kreatywności człowieka oraz pionierskich idei dla poprawy jakości życia, do której mają prawo obecne
i przyszłe pokolenia. ”

Bertrand Piccard

Bertrand Piccard, ClarinsMen Environnement 2010.

Bertrand Piccard, ClarinsMen Environnement 2010.

Bertrand Piccard wywodzi się z rodziny „Naukowców-miłośników przygód”, którzy podbili wysokości i głębiny: jego ojciec Jacques Piccard, zbudował statek podwodny Trieste oraz zszedł w 1960 roku w przepaść Rowu Mariańskiego na głębokość 10 916 metrów, a dziadek Auguste Piccard, który był fizykiem, zbudował pierwszą kabinę ciśnieniową, balon stratosferyczny oraz rewolucyjny statek głębinowy znany jako batyskaf. Auguste Piccard stał się również inspiracją dla postaci Profesora Tournesol, bohatera belgijskiego komiksu Tintin autorstwa Hergé. Psychiatra, aeronauta, wykładowca, założyciel fundacji humanitarnej „ Winds of Hope” oraz Ambasador Dobrej Woli ONZ, Bertrand Piccard łączy naukę z przygodą, podejmując ważne wyzwania naszych czasów.

W 1999 roku, jako pierwszy okrążył kulę ziemską balonem bez lądowania. Poprzez projekt Solar Impulse, Bertrand Piccard pragnie rozpowszechniać innowacyjne idee, które pozwolą rozwinąć na świecie technologie szanujące zasoby naturalne Ziemi.

Nagroda ClarinsMen Environnement

To właśnie wiara i promowanie nowatorskich rozwiązań w poszanowaniu ludzi i środowiska naturalnego sprawiły, że w 2010 roku zdobył on nagrodęPrix ClarinsMen Environnement.

Produit: UV Plus

Dodatkowym i niezastąpionym atutem, który towarzyszył naszym pilotom podczas całej podróży były produkty Clarins. Nasz krem ochronny UV+ okazał się wiernym sojusznikiem, aby chronić ich skórę przed słońcem. Jego filtry udowodniły swoją skuteczność nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Wyprawa zwieńczona sukcesem, również dla kremu UV+ Clarins, który dotrzymuje obietnic w każdej sytuacji. Skuteczność stawiająca czoła (niemalże) każdemu wyzwaniu!

Clarins partnerem Solar Impulse od 2008 roku

Marka Clarins jest dumna z bycia partnerem tej niewiarygodnej przygody już od 2008 roku.

Poprzez Odpowiedzialny Rozwój chcemy uczynić świat lepszym dla wszystkich i na długo. Nasi odważni piloci promują przyjazną środowisku energię, dla czystej przyszłości.

Nasze wartości są wspólne.

„Dzielmy się doświadczeniem, aby tworzyć przyszłość...”

Aby umożliwić realizację tego projektu, Bertrand Piccard i André Borschberg zgromadzili ekipę złożoną z 90 osób, w której skład weszli najlepsi specjaliści różnego pochodzenia i z różnych dziedzin. Dzięki wymianie doświadczeń opracowali oryginalne
i nowatorskie rozwiązania.
Wiara w człowieka oraz wizjonerskie podejście Clarins sprawiły, że urzekła nas postawa Bertranda i André, którzy działają
i tworzą nowatorskie rozwiązania dla lepszego jutra.

Jako zwycięzca ClarinsMen Environmental Award z 2010 roku, Bertrand Piccard po raz kolejny rozpoczyna niezwykłą przygodę: pierwszy słoneczny lot dookoła świata!
„Dzięki temu wyczynowi Solar Impuls udowodnił, że jeśli w coś wierzymy, to nie ma rzeczy niemożliwych” Christian Courtin-Clarins.

wideo Christian Courtin-Clarins i Bertrand Piccard.

Christian Courtin-Clarins i Bertrand Piccard.

„Clarins podziela wartości reprezentowane przez projekt Solar Impulse: badania, innowacja oraz szacunek dla ludzkości i dla natury. Czujemy się zaszczyceni i dumni mogąc uczestniczyć od samego początku w tej niesamowitej ludzkiej przygodzie, bliskiej naszemu sercu. ”

Christian Courtin-Clarins